+48 570-007-242

sklep@vet.tanmed.pl

Gromadzka 24C

30-714 Kraków

Pon - Pt: 9:00 - 15:00

Sklep internetowy czynny 24/7

Zasady postępowania z narzędziami chirurgicznymi

1. Informacje dotyczące zamawiania
Instrumenty produkowane przez Aesculap Chifa mogą być zamawiane za pośrednictwem sklepu medycznego Tanmed Sp. z o.o.
Aby skontaktować się z Przedstawicielem lub Biurem Obsługi Klienta, proszę zadzwonić pod numer +48 570-007-242.
Przy zamawianiu, w celu uniknięcia pomyłek należy podać numer produktu Aesculap Chifa a także opis produktu.
Jeżeli macie Państwo problem z wybraniem lub rozpoznaniem produktu prosimy o kontakt telefoniczny w celu pomocy w doborze odpowiednich narzędzi dopasowanych do Państwa potrzeb, które będziemy konsultować bezpośrednio z firmą Aesculap Chifa.
W przypadku konieczności zwrotu instrumentu prosimy o kontakt mailowy sklep@vet.tanmed.pl

2. Nowe instrumenty
Nowo zakupione instrumenty muszą zostać wyczyszczone, nasmarowane i poddane sterylizacji w autoklawie bezpośrednio przed użyciem.

3. Narzędzia zindywidualizowane
Korzystając bezpośrednio z wiedzy firmy Aesculap Chifa pomożemy Państwu w dobraniu narzędzia dostosowanego do indywidualnych potrzeb lekarzy
i pacjentów.  Więcej szczegółowych informacji na ten temat można uzyskać w dzwoniąc pod numer +48 570-007-242

4. Utrzymywanie powierzchni
Instrumenty produkowane przez CHIFA wykonane są z odpornych na korozję specjalistycznych gatunków wysokiej klasy stali nierdzewnej pochodzącej z Niemiec, wybranych specjalnie pod kątem spełnienia zróżnicowanych wymogów w zakresie cięcia, zaciskania, retrakcji i dłutowania. Specjalną właściwością tych gatunków stali jest to, że tworzą one pasywne warstwy na powierzchni instrumentów, które chronią przed korozją. Warstwy te działają jak niewidoczna patyna powodując iż z każdym użyciem i wyeksponowaniem na działanie powietrza instrumenty stają się coraz bardziej odporne na korozję. Chociaż w procesie produkcji stosuje się wszelkie zabiegi mające na celu zapewnienie odporności na korozję prawdziwym kluczem do długiej żywotności narzędzi jest prawidłowa konserwacja. Jest to zadanie dla użytkownika, który musi we właściwy sposób dbać o swoje narzędzia. W pewnym sensie termin ‘stal nierdzewna” jest nieprawdziwy i nie można go traktować dosłownie. Jeżeli obchodzimy się ze stalą nierdzewną w niewłaściwy sposób może ona odbarwiać się i rdzewieć skracając okres eksploatacji narzędzia lub czyniąc go bezużytecznym. Poniżej opisujemy zasady właściwego obchodzenia się z narzędziami chirurgicznymi.

a. Transport i przechowywanie

Wszystkie narzędzia powinny być traktowane z należytą ostrożnością podczas transportu, czyszczenia, konserwacji, sterylizacji oraz przechowywania. Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do ostrzy, cienkich końcówek i innych delikatnych elementów. Instrumenty chirurgiczne ulegają korozji a ich działanie jest wadliwe kiedy mają one kontakt z agresywnymi substancjami, takimi jak kwasy czy agresywne środki czyszczące. Po całkowitym osuszeniu instrumentów należy umieścić je w suchym, czystym miejscu. Nie należy przechowywać ich w miejscach gdzie chemikalia mogą wydzielać opary o działaniu korozyjnym lub gdzie wahania temperatury i wilgotności mogą doprowadzić do skraplania się wilgoci na narzędziach. Instrumenty należy przechowywać w czystym, suchym, wolnym od wilgoci miejscu. Instrumenty powinny być składowane indywidualnie w swoich opakowaniach wysyłkowych. Jeżeli narzędzia przechowywane są w szufladzie należy zabezpieczyć ich końcówki/ czubki przy użyciu tkaniny, gazy lub specjalnej rurki.

b. Właściwe używanie
Instrumenty są projektowane w określonym celu i powinny być używane zgodnie z przeznaczeniem. Nawet najsilniejszy instrument może zostać uszkodzony gdy jest niewłaściwie używany, np. gdy cążki do paznokci używa się do cięcia drutu. Wykorzystywanie instrumentu w celach lub sposób inny niż wynikający z nazwy i przeznaczenia może spowodować uszkodzenie instrumentu lub defekt, który może doprowadzić do poważnych
obrażeń lub śmierci pacjenta. Takie użytkowanie narzędzi powoduje unieważnienie gwarancji udzielanej przez Aesculap Chifa na swoje produkty.

c. Czyszczenie

        • Woda a stal nierdzewna
          Zwyczajna woda z kranu zawiera minerały, które mogą powodować przebarwienia i rdzewienie. Dlatego też zalecamy stosowanie wody destylowanej do czyszczenia, dezynfekcji, sterylizacji i płukania instrumentów. Aby uniknąć rdzewienia należy używać roztworu czyszczącego o pH zbliżonym do obojętnego (7).
        • Czyszczenie ultradźwiękowe
          Metoda ultradźwiękowa jest najbardziej skuteczną i wydajną metodą czyszczenia instrumentów chirurgicznych. Aby zwiększyć jej skuteczność należy oczyścić narzędzia ze wszystkich widocznych pozostałości przed umieszczeniem ich w urządzeniu ultradźwiękowym. Ponadto zalecamy przestrzeganie następujących zasad:

– Nie należy mieszać w tym samym cyklu narzędzi wykonanych ze stali nierdzewnej i stali węglowej pokrytej powłoką galwaniczną.
– Otworzyć wszystkie instrumenty tak aby zamki i zapadki były dostępne.
– Unikać piętrzenia narzędzi jedne na drugich przy załadunku.
– Wyjąć i wypłukać instrumenty niezwłocznie po zakończeniu cyklu.
– Osuszyć instrumenty natychmiast po zakończeniu płukania i pozwolić im całkowicie wyschnąć na powietrzu.
– Nasmarować wszystkie ruchome elementy.
UWAGA – po czyszczeniu metodą ultradźwiękową należy dokonać starannej inspekcji instrumentów pod kątem ewentualnego obluzowania się ich części np. luźne śruby.

        • Ręczne czyszczenie i moczenie
          Jeżeli sprzęt do czyszczenia metodą ultradźwiękową nie jest dostępny należy bardzo starannie wyczyścić instrumenty. Szczególną uwagę należy zwrócić czyszcząc zamki, ząbki, zawiasy inne trudno dostępne obszary. Należy stosować szczotki nylonowe (nie stalowe) oraz ciepłe (nie gorące) roztwory czyszczące. Przygotowując roztwory należy przestrzegać instrukcji producenta. Należy pamiętać, aby zmieniać roztwór zgodnie z zaleceniami producenta. Należy bardzo delikatnie obchodzić się z narzędziami aby nie uszkodzić ich delikatnych końcówek i mechanizmów. Jeżeli instrumenty miały kontakt z krwią, tkanką, solą fizjologiczną lub innymi substancjami obcymi należy je opłukać w ciepłej (nie gorącej) wodzie zanim substancje te zaschną na narzędziach. Po przepłukaniu zanurzyć narzędzia w roztworze czyszczącym i odkażającym.
          Najlepsze efekty gwarantuje czyszczenie i płukanie natychmiast po każdorazowym użyciu. Zwłoka w oczyszczeniu narzędzi może spowodować przywieranie cząstek materii lub zasychanie wydzielin, które mogą stać się oporne na czyszczenie i w przyszłości utrudnić lub nawet uniemożliwić sterylizację.
          Ponieważ wiele związków i substancji chemicznych działa na stal nierdzewną silnie korodująco, należy niezwłocznie opłukać i wysuszyć instrumenty na wypadek gdyby zostały one narażone na działanie jakichkolwiek potencjalnie szkodliwych substancji.

d. Inspekcja
Przed każdym użyciem należy sprawdzić i przetestować instrument. Widoczne uszkodzenia, powstałe pęknięcia, zdeformowane komponenty lub tępe ostrza oznaczają, że instrument wymaga naprawy i nie wolno go stosować.
Sprawdzanie instrumentów
Najlepszym momentem dla dokonania przeglądu instrumentów jest okres po wyczyszczeniu i nasmarowaniu narzędzi i po ich ostygnięciu.
Zabrania się używania uszkodzonych narzędzi. Nie należy nigdy usiłować naprawić instrumentu samodzielnie.
Serwis i naprawy należy powierzać wyłącznie przeszkolonym i wykwalifikowanym pracownikom autoryzowanego serwisu Aesculap Chifa. Pytania dotyczące napraw należy kierować pod numerem telefonu +48 570-007-242 lub adres e-mail sklep@vet.tanmed.pl
Przy dokonywaniu inspekcji należy zwrócić uwagę na:

        • Działanie – cążki, szczypce i nożyczki muszą ciąć gładko i zamykać się prawidłowo. Uchwyty do igieł i zaciski muszą prawidłowo się zamykać a ich końcówki muszą się idealnie schodzić.
        • Powierzchnie – starannie obejrzeć powierzchnie szukając śladów odbarwień, pęknięć lub innych nieregularności.
          Najczęstszymi przyczynami odbarwień i rdzewienia są:

– Niewłaściwe czyszczenie.
– Jednoczesna sterylizacja instrumentów wykonanych ze stali nierdzewnej i instrumentów ze stali węglowej
pokrytych powłoką chromową.
– Zanieczyszczenie wody.
– Nieodpowiednie lub niewłaściwe przygotowanie i stosowanie niewłaściwych środków czyszczących, dezynfekujących
lub konserwujących.
– Nie przestrzeganie procedur operacyjnych czyszczenia i sterylizacji.

e. Smarowanie
Po wyczyszczeniu instrumentu a przed sterylizacją w autoklawie należy nasmarować wszystkie ruchome części. Jeżeli instrument ma być sterylizowany parą zaleca się stosowanie autoryzowanego smaru rozpuszczalnego w wodzie ( zgodnie z instrukcją użytkowania dołączoną do instrumentu).

5. Sterylizacja
Należy stosować zasady sterylizacji dopuszczone przez szczegółowe przepisy krajowe. Odpowiednie parametry dotyczące czasu sterylizacji, temperatury i ciśnienia należy zaczerpnąć z instrukcji producenta sprzętu do sterylizacji.

Smarowanie i sterylizacja w autoklawie
Przed umieszczeniem ich w autoklawie wszystkie instrumenty musza zostać odpowiednio oczyszczone. Następnie, ich ruchome elementy takie jak zamki czy zawiasy powinny zostać dobrze nasmarowane. Należy w tym celu stosować smary zalecane w instrukcji użytkowania załączanej do każdego instrumentu Aesculap Chifa  . Nie wolno stosować żadnych olejów przemysłowych. Zawsze sterylizować narzędzia w pozycji otwartej. Zaleca się, aby instrumenty zostały zawinięte w tkaninę a następnie umieszczone w pojemniku, lub aby położyć tkaninę na dnie pojemnika aby wchłaniała wilgoć. Tkanina powinna mieć obojętne pH (7) oraz nie posiadać żadnych pozostałości detergentów
Przed użyciem należy pozostawić narzędzia, aby swobodnie ostygły do temperatury pokojowej.
Należy przestrzegać instrukcji producenta sprzętu do sterylizacji w zakresie obsługi i załadunku autoklawu parowego. Para musi mieć bezpośredni dostęp do wszystkich powierzchni sterylizowanych narzędzi, z uwzględnieniem powierzchni wewnętrznych, kanałów i przewodów.

6. Program regeneracji
W ramach tego programu Aesculap Chifa dokonuje naprawy i renowacji narzędzi. Nasze usługi obejmują również: precyzyjne ostrzenie, regulację, wymianę końcówek i smarowanie.
Większość napraw wykonywana jest w terminie 14-21 dni roboczych. W ramach tego programu, zgodnie z warunkami gwarancji udzielanymi przez Aesculap Chifa, każdy wadliwy instrument Aesculap Chifa objęty gwarancją, zostanie bezpłatnie wymieniony lub naprawiony. Wszystkie nasze naprawy serwisowe
podlegają testom jakościowym i gwarantują prawidłowe wykonywanie przypisanych narzędziom funkcji.
Więcej informacji o Programie Napraw Serwisowych otrzymać można dzwoniąc pod numer +48 570-007-242 lub wysłać wiadomość
na adres e-mail sklep@vet.tanmed.pl

Lista kontrolna obchodzenia się z narzędziami produkowanymi przez Aesculap Chifa

1. Płukać i moczyć zanieczyszczone narzędzia natychmiast po użyciu. Dokładnie oczyścić przed sterylizacją w autoklawie.
2. Podczas sterylizacji w autoklawie instrumenty powinny znajdować się w pozycji otwartej.
3. Nie układać narzędzi w stosy ani nie dopuścić, aby wzajemnie się dotykały.
4. Przestrzegać instrukcji producentów sprzętu i roztworów.
5. Przechowywać instrumenty odpowiednio nasmarowane.
6. Regularnie dokonywać inspekcji instrumentów.
7. W przypadku problemów na którymkolwiek z etapów konserwacji narzędzi należy skonsultować się Działem Obsługi Klienta Tanmed Sp. z o.o

7. Gwarancja
Aesculap Chifa gwarantuje, że niniejszy instrument medyczny jest wolny od wszelkich defektów w materiale i wykonawstwie. Na wyprodukowane instrumenty standardowo producent udziela 2 lat gwarancji, a na instrumenty z twardą wkładką 5 lat. Powyższa gwarancja zastępuje wszystkie inne gwarancje udzielane bezpośrednio i pośrednio, z uwzględnieniem gwarancji ogólnego przeznaczenia lub przydatności do konkretnego celu.
Gwarancje nie dotyczy tych własności instrumentów, które ulegają naturalnemu zużyciu podczas wykonywania przez nie funkcji do których zostały przeznaczone np. cięcie, chwytność itp.
Stwierdzenie przydatności do użycia instrumentu medycznego do danej procedury chirurgicznej zależy od użytkownika. Aesculap Chifa nie będzie ponosiła odpowiedzialności za przypadkowe lub celowe uszkodzenia wszelkiego rodzaju spowodowane przez jej narzędzia, włączając te, które zostały poddane jakimkolwiek modyfikacjom oraz ulepszeniom dokonywanym przez użytkownika, bez wiedzy Aesculap Chifa. Naprawa instrumentu przez podmioty inne niż autoryzowany serwis naprawczy Aesculap Chifa powoduje unieważnienie niniejszej gwarancji.
Za serwis i naprawa odpowiedzialny jest autoryzowany serwis Aesculap Chifa

Przy reklamacjach należy skontaktować się z Działem Obsługi Klienta Tanmed Sp. zo.o. oraz zawsze podawać numer faktury dotyczącej zakupu instrumentów oraz przesyłać opis problemu lub wady na adres mailowy sklep@vet.tanmed.pl